Pies niszczy rośliny i drzewa


Jak działa elektroniczny kojec dla psa ?

Czy elektryczny pastuch dla psa może być niewidoczny i bezpieczny ?

Jak chronić rośliny i drzewa w ogrodzie przed psem ?


W przypadku kiedy problem z roślinami dotyczy brązowienia igieł czy podsychania roślin, możemy przypuszczać, że jednym z powodów może być obecność psa w naszym ogrodzie. Niektóre rośliny niestety taki kontakt z naszym psem lub kotem znoszą nie najlepiej.

Częstym przypadkiem spotykanym w czasie zabaw psa w ogrodzie jest również kopanie dołów, a jak wiadomo miejsca takich niespodzianek często potrafią przyprawić o poważny ból głowy kiedy to pies wpadnie np. na pomysł rozkopania świeżo przekopanej przez nas rabaty kwiatowej korzystając z faktu, że ziemia w tym miejscu będzie przyciągała kojącym chłodem w upalne dni.

Czasami zabawy psów koncentrują się również na podgryzaniu. Pół biedy jeśli efektem tego podgryzania jest zabawka, kawałek drewna przeznaczony właśnie do tych celów czy ulubiona psia kość. Prawdziwy problem pojawia się dopiero wtedy kiedy nasz pies skupi swoją uwagę na krzewach lub drzewach mających z zamierzenia być raczej elementem dekoracyjnym ogrodu niż zabawką dla psa. W takich przypadkach klasycznie prowadzona tresura psów bywa najczęściej bezradna i nie przynosi oczekiwanych efektów.

Jakiego ogrodzenia możesz użyć ? Jak powinna być prowadzona tresura psa ?

W sytuacji kiedy dochodzi do uszkodzeń przez psy roślinności umieszczonej wzdłuż ogrodzenia działki może wystarczyć nam podstawowy montaż systemu elektryczny pastuch - niewidoczne ogrodzenie dla psa. W takim systemie zazwyczaj otacza się całą działkę wzdłuż jej boków uniemożliwiając psu opuszczenie terenu posesji. Jeśli dochodzi do uszkodzenia roślin, rosnących w linii ogrodzenia zazwyczaj wystarczy zwiększyć nieznacznie strefę chronioną w ogrodzie tak aby elektroniczny kojec działał w nieco większej odległości od ogrodzenia. W tym celu zwiększamy na nadajniku zakres stref i po ustawieniu mocniejszego sygnału sprawdzamy zasięg każdej ze stref obchodząc teren z elektryczną obrożą dla psa.

Aby sprawdzić prawidłowe działanie naszego elektronicznego kojca i konkretne miejsce w którym elektryczna obroża zaczyna reagować na pobyt psa impulsem korekcyjnym należy skorzystać z lampki kontrolnej dołączonej do większości zestawów typu elektryczny pastuch dla psa. Zasięg stref należy ustawić w taki sposób aby impuls korekcyjny w obroży uruchamiał się już około pół metra przed linią roślinności. Oczywiście zasięg strefy ostrzegania również się w takim przypadku zwiększy.

Co jednak zrobić kiedy problem dotyczy roślin i drzew rosnących w głębi działki ?

W takim przypadku należy stworzyć tzw. wyspę ochronną wokół tej grupy roślin. W tym celu znajdujemy punkt, w którym odległość od ogrodzenia do takiej grupy roślin jest najmniejsza i w tym miejscu przecinamy kabel elektrycznego pastucha przy ogrodzeniu. Korzystając z dodatkowego kabla łączymy jeden jego koniec z uciętym wcześniej końcem kabla chroniącego linię działki i po jego połączeniu prowadzimy kabel do miejsca w którym rozpoczyna się dane skupisko roślin w głębi działki. Po dojściu do strefy roślin znajdujących się w głębi ogrodu odwijamy dodatkowo około 1/3 kabla, który leży teraz pomiędzy linią ogrodzenia, a planowaną wyspą. Dalszą częścią kabla z dodatkowej rolki otaczamy następnie wyspę i ten odcinek możemy już na stałe zakopać, umocować za pomocą uchwytów w ziemi lub ukryć pod korą.

Po otoczeniu wyspy, która ma być chroniona wracamy kablem do miejsca w którym wcześniej dotarł on do chronionych roślin od linii ogrodzenia. W tym miejscu należy zacząć splatać ze sobą dodatkowy kabel (który mamy na rolce) z kablem który łączy już wyspę z linią ogrodzenia. Splatanie kabla wykonujemy na całej długości pomiędzy linią ogrodzenia, a utworzoną wyspą. Przy dłuższych odcinkach możemy się posłużyć w tym celu np. wiertarką.

Prawidłowe ułożenia kabla w elektrycznym pastuchu chroniącym ogród przed ucieczkami i zarazem zapobiegającym niszczeniu rabat kwiatowych znajdziesz na poniższym rysunku w którym utworzone zostały dwie wyspy elektrycznego pastucha
.



Po prawidłowym spleceniu kabla w tzw. damski warkocz spleciony przewód straci około 25 do 35 % długości i powinien połączyć wyspę w linią ogrodzenia. Wolny koniec kabla, który otoczył naszą rabatę kwiatową (wyspę), łączymy z drugim końcem uciętego kabla w ogrodzeniu i oba połączenia odpowiednio zabezpieczamy przed wilgocią i wodą. Spleciony łącznik kabla elektrycznego pastucha pomiędzy ogrodzeniem, a wyspą będzie nieaktywny dla psa, zaś chroniona będzie w dalszym ciągu linia ogrodzenia i otoczona wyspa z nasadzeniami. Elektryczna obroża dla psa nie będzie reagowała pomiędzy tymi strefami nawet w przypadku kiedy pies będzie się znajdował dokładnie nad splecionym przewodem, którego działanie dzięki spleceniu kabla jest neutralizowane. 

Jeśli spleciony warkocz przewodu przebiega przez trawnik zalecamy ukryć go pod trawnikiem po wykonaniu odpowiednio głębokiej bruzdy. Pamiętaj, że niektóre urządzenia ogrodnicze mogą uszkodzić zbyt płytko zakopany przewód (wertykulator, aerator itp.). W większości przypadków zaleca się umieszczenie przewodu na głębokości około 10 cm.  

Po uruchomieniu nowej strefy zakazanej dla psa należy pamiętać by była ona dla niego widoczna. W tym celu należy wykorzystać zestaw flag ostrzegawczych lub w inny sposób zaznaczyć teren na kilka następnych dni. Pamiętaj aby tresura psa pozwoliła mu zapoznać się z nową sytuacją i dopiero kiedy pies zapozna się z nią pozwól mu na swobodne poruszanie się po ogrodzie. Elektryczne obroże z systemu elektryczny pastuch, założone na psa lub kota będą skutecznie chroniły również zabezpieczone rabaty kwiatowe.

W ten sam sposób możesz również chronić przed psem i kotem takie miejsca jak piaskownica, oczko wodne, czy miejsce zabaw swoich dzieci. A ty ? W końcu przestaniesz się zamartwiać ogrodem i swoim psem. Właściwie poprowadzona tresura czy szkolenie psa w starszym wieku to od kilku do kilkunastu dni. Znajdź wtedy czas, kup psu dodatkową zabawkę, przysmaki lub wieeelką kość i pamiętaj żeby za każdym razem nagradzać właściwe zachowanie psa !