• Tresura psa
    Tresura psa
  • Tresura psa - Rys.1
    Tresura psa - Rys.1
  • Tresura psów - Rys.2
    Tresura psów - Rys.2
  • Tresura psa - Rys.3
    Tresura psa - Rys.3

Tresura psa

Tresura psa w systemie elektryczny pastuch - niewidoczne ogrodzenie czyli co zrobić aby nasz elektroniczny kojec zadziałał jak najszybciej.


Po zaplanowaniu i instalacji systemu elektryczny pastuch - niewidoczne ogrodzenie czas na pierwsze ćwiczenia z psem.

 

Zanim jednak nastąpi właściwa tresura psa i zacznie się on zapoznawać z nową dla niego sytuacją w ogrodzie znajdź flagi ostrzegawcze dołączone do pastucha (zazwyczaj występują u większości dobrych producentów w zestawie startowym). Rozmieść flagi ostrzegawcze załączone do kompletu niewidzialnego ogrodzenia w miejscach gdzie rozpoczyna się strefa zakazana dla psa - czyli strefa w której elektryczny pastuch sygnalizuje ostrzeganie dźwiękowe (patrz rysunek 1).


Dzięki flagom pies lub kot będzie widział granice do których będzie mógł dochodzić - pamiętaj ten typ elektrycznego pastucha jest dla niego praktycznie niewidoczny. Ponadto przekażemy tym samym naszym pupilom informację, że coś w naszym ogrodzie się tego dnia zmieniło i miejsca, które kiedyś były dostępne przed zastosowaniem elektronicznego kojca dla psów, teraz są zakazane. Flagi po okresie szkolenia będzie można usunąć i zachować na przyszłość (zazwyczaj z biegiem lat dojdzie kilka nowych rabat i nasadzeń w ogrodzie).. 

Tresura psa z systemem elektryczny pastuch jako niewidoczne ogrodzenie:

Z uwagi na różnorodność modeli niewidzialnego ogrodzenia oraz indywidualny charakter zwierząt niektóre etapy szkolenia mogą potrwać krócej lub też mogą się wydłużyć. Z praktyki wiemy jednak, że program tresury psa często jest przyswajany przez psa lub kota w krótszym okresie (nawet od 1 do 7 dni). 

Pierwsze 4 dni (czas trwania tresury psa z systemem elektryczny pastuch to około 10-15 min. dziennie)

Aby prowadzić tresurę psa, zakładamy psu lub kotu smycz (oprócz elektronicznej obroży systemu niewidzialnego ogrodzenia) i spacerujemy z psem w obrębie strefy wolnej, co jakiś czas pozwalając pupilowi wejść na strefę ostrzegawczą oraz korekcyjną (rysunek 2). 

Po wejściu naszego psa w strefę ostrzegawczą i później dalej w strefę korekcyjną (pozwólmy psu otrzymać impuls korekcyjny przez ok. 2-3 sek.), wydajmy komendę powrotu na którą pupil reaguje jak np.: Nie wolno, Wróć, Do nogi. Prosimy nie zapomnieć o tym, aby po powrocie do właściciela pochwalić psa lub kota za prawidłowe wykonanie komendy. Pamiętaj ! Pochwała jest niezbędna!

Spacer z psem (wchodząc co jakiś czas w strefy zakazane) powtarzamy na całym odcinku rozłożonego przewodu antenowego należącego do naszego elektrycznego pastucha (rysunek 3). Ten etap tresury psa pozwoli pupilowi poznać teren, który obecnie jest dostępny i zakazany oraz poznać dokładniej strefy, których nie powinien naruszać. 

Kolejne 4 dni (czas trwania szkolenia ok. 10-15 min. dziennie)

Zabawy z psem w pobliżu strefy impulsu to następny etap tresury mający utrwalić psom granice stref podczas swobodnych zachowań. Stosując nadal ćwiczenia prowadzone w pierwszych dniach dołączamy także szkolenie psa zabawą bez smyczy. Postarajmy się aby np. gryzak, którym się bawimy z psem wpadł w strefę zakazaną. Jeżeli pies pobiegnie do gryzaka, pozwalamy mu przez kilka sekund otrzymać impuls korekcyjny, po czym natychmiast wołamy psa znaną mu komendą. Pamiętaj ! Należy pochwalić psa lub kota za każde prawidłowe wykonanie polecenia. 

Następne 5 dni (czas trwania szkolenia w dalszym ciągu tylko ok. 10-15 min. dziennie)

W ostatnim etapie tresury psa pozwalamy mu już swobodnie poruszać się po ogrodzie podczas naszej obecności. Postarajmy się także o dodatkowe atrakcje dla naszych psów takie jak zabawy z nimi ich ulubionymi zabawkami jak piłka, kostki, ulubione gryzaki itp. Nadal jednak korygujemy znanymi mu poleceniami niewłaściwe zachowanie w przypadku zamiaru opuszczenia strefy przeznaczonej dla psów. 

Udana tresura psa w ogrodzie

W przypadku kiedy uważamy, że nasz pies lub kot przeszedł szkolenie i przestrzega nowych zasad, możemy pozwolić mu cieszyć się swobodą. Nasz ogród też może cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem. Takie problemy z psem jak kopanie dołów, obsikiwanie roślin i niszczenie rabat kwiatowych będzie zmartwieniem ... innych.